ZŠ ŽACLÉŘ

Česko-polská mládež sportuje – silový trojboj

Publikováno 20. 9. 2021
Autor: 
Tomáš
Obert

V pátek dne 10. 9. 2021 se v nově zrekonstruované tělocvičně ZŠ Žacléř po dlouhé době zase sportovalo. Jednalo se o sportovní akci silový trojboj, která se konala v rámci nového česko-polského projektu „Česko-polská mládež sportuje“, díky kterému se nám podařilo získat finance na rekonstrukci a nové vybavení malé tělocvičny. Na soutěž byli pozváni i naši přátelé z partnerské školy v Lubawce.

Celá soutěž byla rozdělena do čtyř kategorií: mladší dívky, starší dívky, mladší chlapci a starší chlapci druhého stupně. Chlapci obou škol si změřili síly ve třech disciplínách: benchpress (tlak s činkou na lavičce vleže), kde zvedali polovinu své vlastní váhy, shyby na hrazdě a přítahy nohou ke hrazdě. Dívky naproti tomu měly tyto disciplíny: kliky, trojskok a sed-leh na jednu minutu.

Chlapcům činil největší obtíže benchpress, s kterým se většina ještě nesetkala a cvičila ho poprvé. Navzdory tomu ze sebe mnozí dokázali „vydolovat“ maximum a průměrně kluci zvládali polovinu své vlastní váhy zvednout přibližně 15x. Nejlepší výkon v této disciplíně měl žák devátého ročníku Dominik Jáci, který 45 Kg dokázal zvednout 45x. Nejlepší ve shybech a přítazích nohou ke hrazdě byl polský žák Marcel Hilczynski, který dokázal udělat 16 shybů a 15 přítahů ke hrazdě.  Stejný počet přítahů nohou ke hrazdě zvládnul také náš žák devátého ročníku Nicolas Strauch.

Dívkám dělaly největší obtíže chlapecké kliky, na které většina z nich nebyla zvyklá. Nejvyšší počet 28 kliků zvládla polská žačka Malgorzata Lubos. V trojskoku a sklapovačkách byla nejlepší Milene Liber, která skočila celkem 685 cm a udělala 50 sklapovaček za minutu.

Účastníci si tak prověřili síly středu těla, břicha, zad, hrudníku a paží. Navíc své výkony mohli porovnat s ostatními vrstevníky. To je může motivovat k provozování dalších sportů, jako je například fitness.

Žáci obou základních škol si sportovní dopoledne v naší tělocvičně užili a silové disciplíny je velmi bavili. Další soutěží v rámci přeshraniční spolupráce bude šplh po tyči.

Výsledky:

Mladší dívky: 1. místo Luková Zuzana (7. A), 2. místo Sodolewka Gosia, 3. místo Vorlová Šarlota (7. A).

Starší dívky: 1. místo Liber Milene, 2. místo Lubos Malgorzata, 3. místo Sojdok Izabela

Mladší chlapci: 1. místo Mirga Alex (7. A), 2. místo Mirga Viliam (7. A), 3. Místo Pospíšil Jan (6. A).

Starší chlapci: 1. místo Jáci Dominik (9. A), 2. místo Tomeš Nikolas (8. A), 3. místo Hilczynski Marcel.

                                                                                                           Mgr. Tomáš Obert

VŠECHNY AKTUALITY

NAŠI PARTNEŘI

© 2024 Základní škola, Žacléř, okres Trutnov | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů