ZŠ ŽACLÉŘ

Globe znamená v angličtině zeměkouli, ale GLOBE jako název mezinárodního programu zaměřeného na výzkum životního prostředí je ve skutečnosti zkratkou. Plné znění je "The Global Learning and Observations to Benefit the Environment", což by se do češtiny dalo přeložit jako "Globální výukou a pozorováním ke zlepšení životního prostředí.

Základní idea programu spočívá v tom, že kvalitu životního prostředí naší planety lze sledovat na základě měření několika málo jednoduchých veličin, které však musí být získávány z co největšího počtu míst. Odborníci z NASA (národního úřadu pro letectví a kosmonautiku) zjistili, že mají k dispozici velké množství družicových dat, ale chybějí jednoduchá základní data z co nejhustší sítě pozemních bodů. Nápad zapojit do těchto měření školy a jejich studenty a žáky byl geniálním tahem. Pomocí jednoduchých metod provádějí žáci základních i středních škol na celém světě "vědecký" výzkum v několika oborech (meteorologie, fenologie, hydrologie, pedologie a výzkum vegetačního pokryvu). Získaná data jsou následně odeslána do mezinárodní databáze a dále vědecky zpracovávána v laboratořích NASA, NOAA a NSF a slouží k celosvětovému sledování stavu a vývoje životního prostředí na naší planetě. Do programu GLOBE, je zapojeno více než 27 000 škol po celém světě.

Naše škola je do tohoto programu zapojena od podzimu r. 2011. Jednotlivé obory a aktivity tohoto programu, do nichž jsme se zatím zapojili (meteorologie, hydrologie a fenologie) perfektně zapadají do našeho vlastního „výzkumu" přírody Rýchor.

NAŠI PARTNEŘI

© 2024 Základní škola, Žacléř, okres Trutnov | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů