ZŠ ŽACLÉŘ
Projekt "Křídla nad Rýchorami" reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_0000409 probíhal na naší základní škole od podzimu 2016 do konce října 2017 jako součást dlouhodobého vzdělávacího programu Poznáváme naše Rýchory. Jeho cílem je přiblížit žákům i veřejnosti unikátní přírodu nejvýchodnější části Krkonoš. Projekt je finančně podpořen v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A. Pracovali jsme na něm opět s naší partnerskou školou v polských Miszkowicích.

Žáci prvního stupně už více než rok pozorují a zaznamenávají ptačí druhy, které je možné běžně spatřit v okolí naší školy. Na školním dvoře, plném vzrostlých stromů, jsme rozmístili krmítka a po celou zimu do nich děti ze 4. a 5. ročníku pravidelně doplňují potravu pro přezimující ptáky. Z oken školní chodby pak dalekohledy pozorují hodující opeřence, které určují a zaznamenávají pomocí atlasů. Brzy na jaře 2017 jsme na stromy rozvěsili dvě hnízdní budky s vestavěnými kamerami a s napětím čekali, zda budeme mít štěstí. V jedné z budek zahnízdil pár sýkor koňader a my jsme díky monitoru umístěnému na školní chodbě mohli sledovat celý proces od stavby hnízda a kladení vajec, přes vyklubání mláďat a jejich krmení až do momentu, kdy letuschopné mladé sýkory opustily hnízdo. Pro všechny to byl mimořádný zážitek a sledování monitoru vyplnilo řadě dětí celé přestávky. Náhradou za opuštěné hnízdo sýkor nám bylo pozorování jiřiček, které si v oknech školní budovy postavily více než dvacet hnízd. Zatím máme zaznamenáno více než 20 druhů, z nichž pro nás asi nejexotičtější je pěnkava jikavec. Celé hejno těchto krasavců původem ze severu se potulovalo po Žacléři téměř dva měsíce, od února do března 2017.
V červnu 2017 jsme přivítali ing. Jakuba Šimurdu, který našim i polským dětem v nedalekém lesíku předvedl, jakým způsobem se odchytávají ptáci za účelem jejich kroužkování, a prozradil řadu zajímavých informací o běžných druzích našich ptáků. Kroužkování mělo u dětí opravdu velký ohlas.
V říjnu jsme navštívili spolu s našimi polskými kamarády stanici handicapovaných živočichů, kterou provozuje Správa KRNAP ve Vrchlabí, Na závěr celého projektu jsme uspořádali laboratorní den, během kterého se děti sznámily s různými typy ptačích hnízd, stavbou ptačího vejce či peří nebo se složením vývržků dravých ptáků.
Radovan Vlček
STÁHNOUT BROŽURU
Výstavní panely

NAŠI PARTNEŘI

© 2024 Základní škola, Žacléř, okres Trutnov | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů