ZŠ ŽACLÉŘ

V letošním školním roce jsme se s žáky 2. stupně opět pustili do projektového cyklu Po stopách J. A. Komenského. Tento projekt dává žákům jedinečnou možnost propojit teorii s praxí, nahlédnout do regionální historie a navštívit významná místa, která formovala život na Žacléřsku.

Každý ročník se na minulost podíval z trochu jiné perspektivy a zaměřil se na jiné historické období:

Všechno úsilí, badatelská činnost a zpracovávání materiálů vyvrcholily na žákovské konferenci. Zástupci jednotlivých ročníků se postavili před své spolužáky a učitele, aby výsledky svého učení prezentovali.

Všem žákům děkujeme za jejich nasazení a odvahu prezentovat svou práci.

Ohlasy žáků na konferenci:

„Zaujalo mě, že se na tomto projektu pracovalo ve více třídách… Viděla jsem, jak se dá prezentovat vtipným způsobem a o dost zajímavějším… Vystoupila bych znova, teď už se bát mikrofonu nebudu.“

T. Boledovič, 8. A

„Moc bych chtěla zase vystoupit znovu, byla to zábava a nová zkušenost mluvit a stát před celým druhým stupněm.“

I. Prokopcová, 8. A

„Naučila jsem se lépe prezentovat, už z toho nemám tak velký strach.“

K. Petrovická, 9. B

„Nejvíc mě zaujali šesťáci, protože si myslím, že jejich divadlo bylo mnohem originálnější než ostatní prezentace… cením všechny, kteří tam vystoupili, protože muselo být opravdu těžké vystoupit před celým 2. stupněm.“

K. Dejlová, 9. B

Fotografie z konference:

Ve čtvrtek 18. června se uskutečnila na 1. stupni soutěž v atletickém čtyřboji. Celé dopoledne se skákalo, házelo a běhalo. Všichni se snažili podat co nejlepší výkon.

V každém ročníku byli vyhodnoceni 3 nejlepší chlapci a 3 dívky.

1.třída

1. Svoboda Karel                Fišerová Iva

2. Kanozsay Adam             Vítová Karolína

3. Kašpar Matěj                 Ježová Karolína

2.třída

1. Hrubý Dominik               Vlasáková Tereza

2. Kostečka Radim             Farkasová Martina

3. Chaloupka Ondřej         Mačová Marie

3.třída

1. Svoboda Matyas           Tlčimuková Michaela

2. Polák Mike                      Pacáková Petra

3. Nosek Jan                        Romanecová Julie

4.třída

1. Schauer Tobiáš              Kirchschlagerová Kristýna

2. Svoboda Antonín          Vorlová Laura

3. Hnízdil Vojtěch              Chytráčková Elen

5.třída

1. Škrobánek Miroslav     Javůrková Nela

2. Bartovský Ivan               Jakubčíková Viktorie

3. Vorel Dominik                Mikešová Veronika

V červnu opět proběhla celorepubliková soutěž Medvědí stezka. Účastní se jí chlapci a dívky ve věku od 10 do 18 let. Z našeho oddílu gymnastiky se zúčastnilo krajského kola 8 dvojic, z nichž 4 dvojice postoupily do republikového finále. To se letos konalo v městě Plasy nedaleko Plzně. V pátek 12. 6. jsme tedy společně s dalšími postupujícími z našeho kraje vyrazili autobusem na dlouhou cestu. Dorazili jsme do krásného areálu Máj na břehu řeky Střely. Po ubytování v chatkách jsme prozkoumali nejbližší okolí kempu. Závod probíhal v sobotu. Na start šestikilometrové trasy se postupně postavilo 96 dvojic z devíti krajů rozdělených do 8 kategorií. Večer se ještě konal pro starší kategorie noční orientační běh. Toho se zúčastnily Tereza a Bára Ehrenbergerovy. V limitu našly všechny kontroly a skončily na krásném 12. místě.

Vyhlášení výsledků bylo v neděli ráno. Velkým překvapením pro nás bylo, že v kategorii mladší žákyně vybojovala dvojice Phoebe Ševčíková ze 4. A s Aničkou Pleskačovou z 5.A naši historicky první republikovou medaili – bronzovou. Anička je z Janských Lázní, ale už pět let pravidelně dojíždí na tréninky k nám. Ostatní účastnice sice medaili nemají, ale bojovaly statečně a pochvalu si zaslouží. Gratulujeme.

V pondělí 1. 6. vyrazili žáci devátých tříd s p. učitelem Obertem, p. učitelem Ryšavým a dvěma asistentkami vlakem na sportovní kurz, který probíhal na Malé Skále.

První den po příjezdu do autokempu Ostrov, kde jsme celý týden spali, si všichni postavili stany. Po obědě proběhla hra šipkovaná, při které museli žáci plnit několik úkolů a zároveň se seznámili s okolím. Hra byla velmi zábavná. Po návratu do kempu někteří využili hezkého počasí a vykoupali se ve studené řece Jizeře. Večer se hrál plážový volejbal a přehazovaná.

V úterý jsme měli zamluvenou plavbu na raftech. Rozdělili jsme se do lodí a vyrazili. Hned na začátku nás čekal menší jez, který ale všichni zvládli. Pluli jsme po Jizeře až do Dolánků u Turnova a po cestě jsme se zastavili v hostinci „Zrcadlová koza“, kde se všichni občerstvili. Zpět do kempu jsme se vraceli na koloběžkách.

Hned druhou noc nás stihnul déšť. Ráno jsme zjišťovali, komu promokl stan a kdo byl v „suchu“. Taková maličkost nás ale nemohla zastavit, a tak jsme po vysušení věcí vyrazili na pěší túru, jejíž cílem byly dva místní hrady – Skalní hrad Vranov, který se tyčí nad Malou Skálou a nedaleký pohádkový hrad Frýdštejn.

Ve čtvrtek nás čekala plavba na kánoích, ze kterých se některým dvojicím podařilo vyklopit. Stejně jako v úterý jsme udělali zastávku u Zrcadlové kozy, kde jsme se občerstvili a jeli zase dál do Dolánek. Zpět na Malou Skálu jsme šli tentokrát pěšky. Cesta vedla přes zámek Hrubá Skála a skalní městečko Drábské světničky. Každý večer jsme rozdělávali táborový oheň, hráli míčové hry, opékali buřty, chléb a marshmelouny. Poslední večer nás ještě čekala stezka odvahy, která byla připravena u vchodu do Suchých skal. Stezku všichni úspěšně zvládli.

V pátek ráno v den odjezdu nás opět stihnul déšť a stany se zavazadly jsme museli balit ve spěchu. Rozloučení s Malou Skálou muselo kvůli dešti proběhnout rychle. Výlet byl moc vydařený a všichni na společné zážitky budou ještě dlouho vzpomínat.

Inzerat-Aj_CjStáhnout

S blížícím se koncem školního roku se i naše čtenářská soutěž dostává do finále. Tento pátek  22. května proběhlo poslední průběžné sčítání bodů, které děti získávají za přečtenou knihu nebo práci na listech v hodinách čtení. Na konci června se už bude rozhodovat o celkovém vítězi. Nejen on, ale i další čtenáři (až do 20. místa) budou odměněni.

Pořadí k 22. 5. 2026:

pořadítřída příjmení jménobody
1.4.AKOŽUCHOVÁ Ema Kristýna2 268
2.5.AKAŠPAR Jiří1 811
3.2.AVLASÁKOVÁ Tereza1 633
4.5.ADEHALTSEVA Zlata1 409
5.4.AHNÍZDIL Vojtěch1 190
6.4.APROKOPCOVÁ Jolana1 143
7.3.ANOSEK Jan     1 066
8.2.ANÝVLT Daniel1 003
9.3.ADEMUTH Jan      998
10.2.ASTOKLAS Kristian Oliver978
11.5.AOZHOHANYCH Romanna965
12.3.AFEEST Vojtěch  946
13.5.AJAKUBČÍKOVÁ Viktorie876
14.2.ADUŠKOVÁ Marie836
15.2.APOTŮČKOVÁ Thea802
16.2.APOTŮČKOVÁ Rozálie778
17.4.ADEMUTH Jáchym742
18.2.ACHALOUPKA Ondřej724
19.-20.4.AMUŽÍK Lukáš716
19.-20.3.APOLÁK Mike           716

Soutěž v přírodě nazvaná Medvědí stezka se konala v sobotu 23. 5. v Lipnici u Dvora Králové. Bylo to krajské kolo, kterého se zúčastnilo 32 soutěžních dvojic z Královéhradeckého kraje. Náš kroužek gymnastiky zastupovalo 8 dvojic děvčat ve čtyřech kategoriích. Tentokrát nepršelo, bylo krásné počasí, teplo až moc, ale závodníci statečně bojovali a zadařilo se.

Medaili si vybojovaly: kategorie mladší I - Anežka Ježová + Adina Herdová 2. místo

Lucie Koudelková + Tereza Vlasáková 3. místo

kategorie mladší II - Phoebe Ševčíková + Anna Pleskačová 2. místo

kategorie starší I - Kateřina Kožuchová + Jana Duscheková 3. místo

dorostenky - Barbora a Tereza Ehrenbergerovy 2. místo

Gratulujeme medailistkám, ale i ostatní účastnice bojovaly statečně a zaslouží si pochvalu.

Starší žákyně a dorostenky postupují do republikového finále, které bude v červnu poblíž Plzně.

Na konci dubna jsme se opět vydali za poznáním. Tentokrát do hradecké hvězdárny. Jelikož jsme celý měsíc pilně nasávali vědomosti o vesmíru a moc nás to zaujalo, završili jsme celé putování naší sluneční soustavou na místě nejpovolanějším – ve hvězdárně. Vzali jsme s sebou i naše mladší spolužáky z druhé třídy a vyrazili společně vstříc dobrodružství. Nejdříve nás pracovníci hvězdárny uvedli do sálu planetária, kde nám promítali v úplné tmě na strop dění ve vesmíru a poutavě  povídali o jeho vzniku, o naší Sluneční soustavě, planetách i měsících kolem planet. Připadali jsme si jako astronauti, kteří doopravdy putují naší galaxií - Mléčnou dráhou. Velkým zážitkem bylo promítání hvězdné oblohy a pozorování jednotlivých souhvězdí. Závěrem jsme zhlédli veselý animovaný film „Polárka“. Na něm jsme prostřednictvím příběhu dvou zvířecích kamarádů tučňáka a ledního medvěda krásně pochopili, jak je to se střídáním dne a noci v našem zeměpisném pásmu a jak je tomu za polárními kruhy a na zemských pólech, co je to polární den a noc.  Druhá část prohlídky patřila observatoři s hvězdářským dalekohledem. Protože jsme měli štěstí také na počasí, promítli nám přes dalekohled na plátno Slunce a my jsme ho tak mohli pozorovat. Ukázali jsme si, jak nebezpečný by byl pohled do Slunce přes tento dalekohled. Nyní už víme, že Slunce můžeme bezpečně pozorovat pouze přes speciální zatmavené sklo. Někteří z nás si zakoupili pro tyto účely speciální brýle, a už se těší na pozorování nejbližšího částečného zatmění Slunce, které nastane v srpnu. Hvězdárna i planetárium nás všechny nadchla a byli jsme na sebe náležitě pyšní, za to, kolik jsme toho o vesmíru už ze školy věděli. Díky tomu nám všechny střípky našeho vědění do sebe zapadly a propojily se nám tak teoretické znalosti s praktickým poznáním. Do hvězdárny se pojedeme podívat ještě jednou, až budeme v páté třídě, čeká nás totiž program pro starší děti. Už teď se tam těšíme! Moc jsme si celý výlet užili.

Třeťáci a jejich paní učitelka

Dne 1. 4. 2026 proběhl na naší škole velikonoční jarmark, během kterého se díky žákům, rodičům i zaměstnancům školy podařilo vybrat krásných 6 813 Kč. Žáci následně hlasovali, na kterou dobročinnou sbírku bude výtěžek věnován. Nejvíce hlasů získala sbírka na novou paruku pro naší žákyni Izabelu Prokopcovou z 8. A.

Škola se rozhodla částku zaokrouhlit a na podporu Izabely věnovala celkem 7 000 Kč.

Pokud byste chtěli Izabelu podpořit také vy, můžete přispět prostřednictvím sbírky na portálu
Znesnáze21 – Nová paruka pro Izabelu s alopecií, aby mohla dál zářit
nebo přes stránky spolku
Pramen pomoci.

promo akce pořádané našimi bývalými žáky

TURNAJE V MINIKOPANÉ

Žáci 4. a 5. ročníků ze ZŠ Žacléř reprezentovali naši školu na turnaji Mc Donald Cup v Trutnově na fotbalovém stadionu. Klání se účastnilo velkem 24 týmů, kde v naší skupině šesti týmů jsme obsadili 4. místo.

Je nutno říci, že jsme sehráli hezká utkání v pohodové kamarádské atmosféře a sportovní dopoledne si moc užili.

Kromě této kategorie se o dva dny později konal další turnaj, a to Okrskové kolo v minikopané pro žáky 6. a 7. ročníků.

Naše parta hrála s velkým úsilím a nakonec obsadila v celém turnaji 2. místo, což znamená postup do kola okresního, které je zároveň finálem a vyvcholením.

Gratulujeme a budeme držet pěsti, ať dopadnete co nejlépe, kluci 🙂

Ve dnech 25. 4. - 1. 5. se žáci naší školy zúčastnili výukového a zároveň poznávacího zájezdu do Anglie.

Studenti se v dopoledních hodinách účastnili výuky s rodilými mluvčími na Eastbourne College. Každý den po výuce jsme měli možnost vycestovat a navštívit přímořská města Brighton, Hastings a Dover, kde jsme navštívili hrady, prošli jsme se po molech, brouzdali se v moři a sbírali kamínky a mušle. Také jsme se prošli po známých křídových útesech Seven Sisters. Asi největším zážitkem bylo vyjetí v prosklené kupoli do výšky 140 metrů na atrakci i360 ve městě Brighton.

Neméně zajímavou byla i návštěva Sea Life muzea, kde jsme měli možnost zhlédnout různé druhy ryb a mořských živočichů, kteří jsou většinou ohroženi vyhynutím.

Poslední den před odjezdem zpět do Čech jsme navštívili hlavní město Londýn, kde jsme si prošli nejznámější místa, konkrétně Tower Bridge, Houses of Parliament, London Eye, Buckingham Palace, Saint James´s Park, Downing Street, Trafalgar Square. Kromě toho jsme se svezli říčním taxi po řece Temži.

Ve večerních hodinách jsme si ještě nakoupili jídlo u multifunkční haly O2 a plni dojmů se vydali přes kanál La Manche na cestu domů.

Myslím, že jsme si výlet na anglickou půdu všichni moc užili a někdy zase na viděnou 🙂

Ani letos jsme si nenechali ujít tradiční sportovní zápolení v pětiboji, které pořádáme pravidelně již spoustu let vždy v čase Velikonoc pro všechny žáky prvního stupně naší školy.

Děti ani jejich učitelky rozhodně neponechávali nic náhodě a poctivě pravidelně trénovali v hodinách tělocviku, někteří i ve svém volném čase, aby své výkony stále zlepšovali. Zvládnutí jednotlivých disciplín rozhodně vyžaduje jistou dovednost, sílu, rychlost i vytrvalost, ale také značnou bojovnost. Přeskok přes švihadlo již ovládá většina z dětí, ale vydržet skákat celou minutu co nejrychleji a pokud možno nekazit, tak snadné není. Naše děti se toho ale opravdu nebály a skákaly - radost pohledět. Hbité nohy se všem hodily i při zdolávání dráhy člunkového běhu. Asi nejtěžší disciplínou bývá pro většinu šplh na tyči. Překonání zemské tíže i strachu z výšky je někdy opravdu silnější. Věřím ale, že to děti nevzdají a i ony příští rok zvládnou vyšplhat. V závěru přišla na řadu dovednostní disciplína hod na koš. Když k poctivému trénování přibyla trocha štěstí, o body ani zde nebyla nouze. Nakonec si ještě všichni změřili své síly ve skoku z místa. Zde měli velkou výhodu rození žabáci i zajíci, a že jich tu byloJ!

A kdo letos prokázal největší všestrannost a bojovnost?

1.třída

1. Balog Dominik      181 b               1. Ježová Anežka       207 b

2. Kožuch Jan             158 b               2. Herdová Adina           183 b

3. Kašpar Matěj          154 b               3. Schauerová Malvína   159 b

2.třída

1. Kostečka Radim        224 b           1. Vlasáková Tereza        200 b

2. Motyčka Dominik     197 b           2.  Koudelková Lucie       156 b

3. Javůrek Lukáš           176 b            3. Farkasová Martina       118 b

3.třída

1. Feest Vojtěch            219 b              1. Pacáková Petra          304 b

2. Kubíček Vojtěch       214 b              2. Andrlová Amálie     267 b

3. Svoboda Matyas        210 b             3.  Romanecová Julie      260 b

                                                             3. Tlčimuková Michaela 260 b

4.třída

1. Schauer Tobiáš          285 b             1.  Žatecká Monika           264 b

2. Vostřák Stanislav      262 b             2. Vorlová Laura             259 b

3. Svoboda Antonín      239 b             3. Chytráčková Elen        249 b

5.třída

1. Vorel Dominik         252 b             1. Javůrková Nela           248 b     

2. Kończak Šimon        248 b             2. Jakubčíková Viktorie  231 b

3. Kovačík Ondřej        237 b             3. Mikešová Veronika     209 b  

Absolutní vítěz 2026

                              Pacáková Petra  3. A        304 bodů          Blahopřejeme!

Opět je tu jaro, které nás vylákalo ven za poznáním. Tentokrát jsme se vydali autobusem do nedaleké obce Bernartice, navštívit tamní soukromý statek, zabývající se chovem skotu plemene charolais, pocházejícího z Francie. Již cestou od autobusu přes pastviny mířící ke statku, jsme si užívali krásné výhledy na dominantu tohoto kraje – Vraní hory a Královecký Špičák. Při příchodu do areálu nás uvítal místní hlídač – pes Max a s jeho svolením jsme mohli vstoupit. Dětem se moc líbil a téměř okamžitě se stal naším věrným společníkem. Následovalo přivítání s majitelem, panem Ing. Janem Zuzánkem, který nám návštěvu nejen umožnil, ale také nám byl po celou dobu poutavým průvodcem po svém statku. Vzal děti do kravína, aby jim umožnil dostat se ke zvířatům co nejblíže, důkladně si je prohlédnout, dozvědět se o nich všechny zajímavosti, dokonce si děti mohly i některé z nich pohladit. Plemeno charolais je krásné masné plemeno s typicky světlým zbarvením a výrazným osvalením. Dozvěděli jsme se, že skot na statku Ing. Zuzánka je chován pouze pro masnou produkci, bez tržní produkce mléka, tedy i to, že všechno mléko od místních kraviček vypijí pouze jejich telátka.

Víme již, jak je třeba o kravičky správně pečovat, co vše ji k jejich chovu třeba - pohodlné zimoviště v podobě moderních kravínů a dostatek zásob krmiva – senáže, od jara do podzimu pak dostatek kvalitních a správně udržovaných pastvin. Víme již, jak přichází telátka na svět, kolik váží po narození, podle jakých pravidel dostávají svá jména a jakou náušnici mají pro odlišení jalovičky a jakou býčci. To, co mají telátka  ráda a co se jim naopak nelíbí, že se k sobě i tato mláďata často chovají jako děti, laškují spolu, hrají si, a že mají mezi sebou občas také rozepře, i když jsou to vlastně stále kamarádi.

Druhá zastávka byla u koní a zážitkem pro všechny bylo, vyzkoušet si, jaké to je sedět v moderních zemědělských strojích, kde si děti připadaly spíše jako za ovladačem počítačové hry - z toho byly samozřejmě nadšené. Závěr patřil všetečným otázkám, které mohou vymyslet pouze a jenom děti.

Velké poděkování patří panu Ing. Janu Zuzánkovi, že nám nechal nahlédnout do svého světa, jemuž se od mládí věnuje s obrovskou láskou a pílí. Díky tomu jeho statek vzkvétá, zvířátka jsou krásná a spokojená a pastviny i pozemky, které obhospodařuje, okolní krajinu zvelebují.

Návštěvou statku jsme si jen potvrdili, že přísloví našich babiček stále platí:

 „Kde se hospodaří, tam se dobře daří.“

 Děkujeme a přejeme hodně úspěšných let hospodaření na statku.

Žáci 3. třídy ZŠ Žacléř a D. Nováková

V 1.B docela jednoduše. Každý má svou roli. Ať už je to dcera, syn, maminka, tatínek, babička, děda či teta se strejdou, brzy zjistí, že těch rolí v příbuzenských vztazích má hned několik. A tak se nám naše třídní rodina hezky rozrostla na všech přítomných 14 členů. A jako při každém rodinném setkání byla pořádná legrace. Kdo je tvůj vnuk a tvoje vnučka? Strejda je čí bratr a teta je čí sestra? Je maminka také dcera a sestra? Na všechny otázky jsme našli odpovědi a příbuzenské vztahy jsme důkladně potrénovali.

Hlásí se maminka s tátou:

Hlásí se děti:

Hlásí se babičky a dědové:

Hlásí se teta se strýci:

A všichni máváme z naší školní rodinné fotografie:

Ve středu 1. dubna 2026 uspořádali žáci společně s učiteli velikonoční jarmark na oslavu jara a blížících se svátků.

Do příprav i samotného průběhu akce se zapojily všechny ročníky druhého stupně. Žáci 6. a 7. tříd vyráběli a následně prodávali své výrobky, a to jak vlastní, tak i výrobky svých spolužáků nebo předměty vytvořené na školní 3D tiskárně. Žáci 8. ročníku se věnovali návštěvníkům ve výtvarných dílničkách, kde pomáhali s malováním vyfouknutých vajíček, výrobou velikonočních zápichů a pletením pomlázek. Každou celou hodinu navíc zpříjemnili atmosféru svým pěveckým vystoupením. Žáci 9. ročníku zajišťovali provoz kavárničky a fotografovali průběh celé akce.

Výtěžek z jarmarku bude věnován na charitativní účely. O konkrétní podobě pomoci rozhodnou sami žáci prostřednictvím hlasování.

Všem žákům patří velká pochvala a obdiv za jejich nasazení, kreativitu i skvěle odvedenou práci.

Ohlasy žáků:

Na jarmarku jsem si to užila. Stála jsem u stánku s 3D věcmi, které se skoro hned vyprodaly. S kamarádkou, se kterou jsem u stánku stála, jsme se hodně pobavily a měly jsme dvě krizové situace. Chodili tam rodiče, prarodiče i děti a prohlíželi si výrobky, které jsme ve škole vyráběli. Díky tomu, že se náš stánek brzy vyprodal, jsme se rozhodly pomoct u stánku našich dalších kamarádek.

A. Králová, 7. A

Jarmark se mi moc líbil. Jsem ráda, že nás paní učitelka zapojila takhle do Jarmarku. Myslím si, že návštěvnost byla pro mě až nečekaná. Také se mi líbilo, jak se zapojilo spoustu žáků. Bylo to vymyšlené pěkně, mělo to své kouzlo.

A. Reichsteinová, 8. A

Velikonoční jarmark, který se konal ve středu 1. 4. 2026 jsem si moc užila. Musím ocenit krásné výrobky žáků a příjemnou obsluhu. Naše třída pořádala pěvecké vystoupení, které dostalo spoustu obdivu. Celkově byl jarmark velmi vydařený a doufám, že se podobné akce budou pořádat častěji.

E. Picková, 8. A

Jarmark se mi velmi líbil. Myslím si, že jsme všichni odvedli dobrou práci. Nejvíce času jsem strávil „v kavárně“, protože byl opravdu velký zájem o teplou kávu či čaj. Bylo by dobré to udělat i příští rok.

Š. Herman, 9. B

Jarmark, který se uskutečnil 1. 4., jsem si užil. Fotografování a komunikace s lidmi byla zábavná. Vidět tolik úsměvů za jeden den se nepovede každý den. Byla to zábava.

M. Demuth, 9. B

V únoru  se 13 děvčat z kroužku  gymnastiky zúčastnilo v Úpici okresní soutěže nazvané Zimní pětiboj. Jak už název napovídá, bojovalo se v pěti disciplínách – skok z místa, člunkový běh, šplh, hod na koš a skákání přes švihadlo. Naše závodnice se rozhodně neztratily. Z každé kategorie mohlo postoupit až šest závodníků do krajského kola, které se konalo v Hořicích v dubnu – tedy už na jaře. Z našeho oddílu si postup si vybojovalo 10 žákyň. Dvě bohužel onemocněly, tak závodit odjelo pouze 8.

 Stříbrnou medaili v kraji vybojovala Barbora Ehrenbergerová v kategorii nejstarších žákyň  a „bramborovou“ Petra Pacáková z mladších žákyň.  I ostatní předvedly hezké výkony, děkujeme za reprezentaci.  ☺

Ve čtvrtek 9. 4. se konal v Trutnově na ZŠ Frimla okresní turnaj ve vybíjené. Dvanáct vybraných zástupců ze čtvrté a páté třídy vyrazilo bojovat.

Turnaje se zúčastnilo 11 družstev, hrálo se ve dvou skupinách. My jsme si vylosovali skupinu, kde byla kromě nás ještě 4 družstva. Čekaly nás tedy 4 zápasy, každý dvakrát sedm minut. V prvním zápase se všichni rozehřívali, my však pomaleji než soupeři. Druhý zápas jsme také prohráli, ale pouze o jeden život, který jsme ztratili v posledních 30 sekundách hry. Další dva zápasy jsme se do toho opřeli a s přehledem je vyhráli. Na postup do bojů o medaile to však nebylo. Celkově jsme obsadili konečné sedmé místo. Pochlubit se můžeme ale tím, že jsme jako jediní porazili ve skupině družstvo, které potom hrálo o medaile.

První týden v březnu absolvovali žáci z 8. třídy lyžařský výcvik na Černé hoře. Bydleli jsme na Kábrtově boudě, která se nachází kousek nad horní stanicí Černohorského expressu. Celý týden s námi pobývali tři učitelé, Jitka Ryšavá, Dominika Nováková, Tomáš Obert a dvě skvělé kuchařky Eva Poláčková a Ilona Vorlová, které nám výborně vařily! První den jsme byli seznámeni s pravidly chování jak na sjezdovce, tak i na chatě. Výuka na lyžích probíhala ve dvou fázích. Ráno po snídani jsme vyrazili na lyže a vraceli se na oběd. Po malém odpočinku jsme zahajovali odpolední trénink. Nejprve všichni začínali na kopci pro začátečníky a už první den jsme byli rozřazeni do skupinek. Každý večer jsme hráli hry a užili si spoustu zábavy. Náš lyžák se obešel bez jediného zranění, za což jsme rádi! Poslední den pobytu jsme ještě stihli navštívit vysílač na Černé hoře, naposledy všichni sjeli na lyžích dolů do Jánských Lázní a vyrazili autobusem domů. Na celém lyžáku byla moc dobrá kamarádská atmosféra, a myslím si, že nás to velmi sblížilo. Děkujeme učitelům za to, že to s námi těch 6 dní zvládli, a kuchařkám, že se nám skvěle staraly o naše bříška! Děkujeme                                                                                                             

za 8.A Izabela Prokopcová                                                              

Je na čase rozloučit se se zimou. V 1.B držíme palce sluníčku, aby se venku oteplilo, louky a zahrady se vybarvily jarními květy, naši hmyzí průvodci, aby se po zimě zvládli dostatečně posilnit nektarem z květů a pustili se do práce. 

Jaru se věnujeme v rámci všech předmětů. V českém jazyce a prvouce čteme, vyhledáváme a třídíme informace, které následně při výtvarné výchově a čsp používáme pro vytváření plakátů. 

Prvňáčci se učí práci ve skupině, kde musí diskutovat, naslouchat si a společně rozhodovat, jak bude jejich plakát vypadat. Už ví, jak se probouzí čmeláci, včely, mravenci a vosy. Členové každé skupiny se pokusili odprezentovat ostatním spolužákům ve třídě, co o svém vylosovaném druhu hmyzu zjistili.

Z obrázků jarních rostlin děti vytvořily nástěnný herbář a v přírodě pozorovaly, jak a kde rostliny rostou. Dokonce si zahrály na včelky a musely spolu ve skupinách komunikovat beze slov, a i tak si mezi sebou předat informace, kde dané rostliny rostou. Užili jsme si s tímto tématem i krásné hodiny tělocviku a matematiky, kdy bylo třeba běhat a počítat květiny podle zadání. 

V prvouce pracujeme na dlouhodobém projektu “Hmyz vítán”. Právě proto jsme na jaro mysleli už na podzim a na školní zahradu jsme společně s žáky třídy 1.A zasázeli cibulky krokusů, které nyní zdobí prostor za školou a pomáhají doplnit energii prvním hmyzím návštěvníkům. My už jim k tomu s panem Svěrákem zvesela zpíváme: „Jaro dělá pokusy, vystrkuje krokusy…”

Všichni jsme se na jaro moc těšili. Pro holky a kluky z 1.B bylo radostí pracovat s různými materiály a technikami i na velkoformátové dekoraci, která již zdobí prostor před učebnou. Děti moc chválím, protože se už v první třídě úspěšně učí spolupracovat na společném díle, o práci se podle potřeby dělí a pomáhají si.

Ředitel školy vyhlásil podle § 24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, volné dny v termínu 
4. 5. – 5. 5. 2026.

Volné dny byly vyhlášeny ze závažných organizačních a provozních důvodů.

Rodiče všech žáků 1. stupně mají možnost v době běžné výuky (dle denního rozvrhu) umístit dítě ve školní družině. Žáky, kteří nejsou přihlášeni do ŠD, je však nutné písemně přihlásit nejpozději v pátek 24. 4. 2026. Pro žáky přihlášené do ŠD je provoz beze změn (6:15 – 16:00). Žáky 6. ročníku lze na základě individuální žádosti zákonných zástupců umístit ve škole v době běžné výuky (dle denního rozvrhu).

Pro žáky přihlášené ke stravování je zajištěn oběd. Dle vyhlášky nemají žáci nárok na dotovanou stravu, proto budou všem žákům obědy na volné dny odhlášeny a zájemci si musí stravu přihlásit běžným způsobem nejpozději v pátek 24. 4. 2026.

Žáci a rodiče byli o této skutečnosti informováni písemně na nástěnce v programu BAKALÁŘI a sdělením na webových stránkách školy.

O vyhlášení volných dnů informoval ředitel školy zřizovatele.

Omlouvám se za případné potíže a děkuji za pochopení.

V Žacléři 1. 4. 2026 Mgr. Karel Ševčík, ředitel školy

Čtenářská soutěž na naší škole pokračuje. Čtenáři se věnují knížkám doma i ve škole, soustředí se na porozumění textu i na prezentaci přečtených knih před spolužáky. Za každou tuto aktivitu jim připisujeme body. Stav k 27. březnu 2026 je v následující tabulce.

pořadítřída příjmení jménobody
1.5.AKAŠPAR Jiří1 372
2.4.AKOŽUCHOVÁ Ema Kristýna1 350
3.2.AVLASÁKOVÁ Tereza1 215
4.5.ADEHALTSEVA Zlata1 137
5.4.AHNÍZDIL Vojtěch997
6.3.ADEMUTH Jan      982
7.3.ANOSEK Jan     878
8.4.APROKOPCOVÁ Jolana860
9.2.ANÝVLT Daniel824
10.3.AFEEST Vojtěch  761
11.5.AOZHOHANYCH Romanna739
12.2.ASTOKLAS Kristian Oliver730
13.5.AJAKUBČÍKOVÁ Viktorie711
14.4.ADEMUTH Jáchym649
15.4.AMUŽÍK Lukáš615
16.3.APOLÁK Mike           612
17.2.APOTŮČKOVÁ Thea584
18.2.AJAVŮREK Lukáš570
19.4.AŠEVČÍKOVÁ PHOEBE560
20.2.APOTŮČKOVÁ Rozálie542

Ve středu se konalo okresní kolo soutěže v recitaci s názvem Úpická březnička. Za 2. stupeň se této akce účastnily Tea Ptáčková a Bára Vaňková ze 6. A a Iza Prokopcová z 8. A. Ačkoli se jim nepodařilo probojovat do krajského kola, předvedla děvčata výborný výkon. Děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy.

V rámci třídního wellbeingu plníme každou první středu v měsíci výzvu. Už máme za sebou NO BAG DAY, ORIGINÁLNÍ ÚČES ČI POKRÝVKU HLAVY, DEN OFF a BAREVNÝ TÝDEN.

Žáci naší školy se i letos zúčastnili mezinárodní soutěže Matematický klokan, soutěže, která si klade za cíl rozvoj logického myšlení, matematické představivosti a schopnosti řešit netradiční úlohy.

Gratulujeme nejúspěšnějším řešitelům, kterými v jednotlivých kategoriích jsou:

Cvrček
MlatečkováTereza3. A
DemuthJan3. A
DuškováMarie2. A
Klokánek
JakubčíkováViktorie5. A
JavůrkováNela5. A
KovačíkOndřej5. A
Benjamín
AndrlováEliška7. A
ŠevčíkováZuzana7. A
KrálováAdéla7. A
Kadet
DemuthMatyáš9. B
HermanŠimon9. B
PickováEliška8. A
MusilováVeronika9. B

NAŠI PARTNEŘI

© 2026 Základní škola, Žacléř, okres Trutnov | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů